زنجبیل گیاهی درمانگر برای بدن

زنجبیل

زنجبیل ادویه نیرومندی است که طعم فلفل مانندی دارد ، زنجبیل سس ها را خوش بو می ساز و با گوشت پرندگان و گوشت شکار مصرف می شود.

زنجبیل از جمله خوراکی های پر مصرف است که به عنوان چاشنی در اغذیه ها به کار برده می شود . . استفاده از زنجبیل تقریباَ بین مردم دنیا معمول بوده و همچنین آن به منظور خوش طعم کردن نان قندی و برخی از غذا ها استفاده می کنند .

زنجبیل گیاهی درمانگر برای بدن

زنجبیل گیاهی است که تحریک کننده نیروی جنسی که به هضم غذا نیز کمک می کند .

زنجبیل که به نام های جرجیل ، سندهی ، شنکیل ، زنزبیل و زنجفیل نیز نامیده می شود ، دارای طبع گرم و خشک است .

زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارا رگه های بنفش با نام علمی (Zingiber officinale )   به دست می آید .

اگرچه معمولاَ از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیر زمینی آن است که “ریزوم ” نام دارد .

زنجبیل از زمان های دور در چین ورد استفاده بوده و هنوز هم در طب سنتی چین نقش مهمی را ایفا می کند .

در ایران قدیم نیز این گیاه با نام  “ژنگویر” شناخته شده بود و کاربرد داشت و از ایران و کشورهای عربی به سوی غرب سفر کرد .

درغرب ، پزشکی یونانی  به نام ” دیوسکوریدس” اولین بار در قرن اول میلادی استفاده زنجبیل را ثبت کرد ، . گرچه قرن ها قبل از آن این گیاه آروماتیک از کشور خاور های دور به اروپا صادر  می شد ، تا زمان قرون وسطی به عنوان یک ماده اولیه آشپزی در اروپا کاملاَ شناخته شده بود .

امروزه این گیاه در بیشتر مناطق استوایی کشت می شود . متخصصان طب هندی ” آیور – ودا ” از آن به عنوان داروی جهانی نام می برند .

امروزه این گیاه در بیشتر مناطق استوایی کشت می شود . متخصصان طب هندی " آیور – ودا " از آن به عنوان داروی جهانی نام می برند .

زنجبیل گیاهی درمانگر برای بدن

این امر نه تنها به خاطر خواص ضد قارچی ، ضد باکتری آن است ، بلکه به خاطر اثر تسکین بخش آن بر روی دستگاه گوارش هم می باشد . ، که این عوامل باعث شده مردم هندوستان بیش از 2000 سال زنجبیل را مصرف کرده اند و یکی از بهترین شفا بخش های طبیعی برای درمان بیماری های مسافرت ، حالت تهوع و سرگیجه در غرب مطرح کرده اند . و برخلاف بعضی دارو های مرسوم این بیماری ها هیچ عوارض جانبی منفی ندارد .

در پژوهشی که در دانمارک انجام شده است به 40 نفر از دانشجویان نیرو دریایی یک گرم پودر زنجبیل و به 40 نفر دیگر مقداری دارو نما داده و مشاهده شد . زنجبیل به مراتب در کاهش دفعات استفراغ و از بین بردن عرق سر بسیار مؤثر بوده است .

بعضی کارشناسان ، زنجبیل را برای درمان تهوع صبحگاهی دوران حاملگی توصیه می کنند .

البته لازم به تذکر است در این خصوص همیشه با پزشک مشورت نمایید .

مطالعات نشان داده اند که زنجبیل می تواند باعث جلوگیری از تهوع ناشی از عمل جراحی و شیمی درمانی شود ، . مطالعات بالینی در لندن انجام شد نشان داد مصرف یک گرم پودر زنجبیل در جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی به اندازه دارو های آرام بخش مرسوم مؤثر است .

خاصیت گرم کنندگی و فعال کنندگی زنجبیل آن را به عنوان شفا بخش خانگی معرفی کرده است .

اگر به کشیدگی عضله دچار شده اید ، گلو درد دارید  و یا از بیماری مسافرت در رنج هستید . برای خود یک تونیک زنجبیل درست کنید و میل نمایید تا به قدرت شفا بخش فوق العاده آن پی ببرید .

زنجبیل فواید فراوانی برای سلامتی دارد .

اگر به کشیدگی عضله دچار شده اید ، گلو درد دارید  و یا از بیماری مسافرت در رنج هستید . برای خود یک تونیک زنجبیل درست کنید و میل نمایید تا به قدرت شفا بخش فوق العاده آن پی ببرید .

زنجبیل را می توان به آب گرم اضافه کرد و در مواقع سرمازدگی پا ها را در آن قرار داد . . در مواقع دندان درد می توان آن را جوید و هنگام گلو درد از غرغره آن استفاده کرد .

هم چنین برای درمان سرماخوردگی آن را به آب گرم ، لیمو و عسل افزود .

اگر علاقه ای به استفاده از این محلول ها ندارید می توانید آن را پس از خرد کردن برای تسکین سر درد ناحیه پیشانی بمالید .

روغن زنجبیل را می توان با روغن های دیگر رقیق کرده و برای تسکین  درد های ناشی از کشیدگی ماهیچه آسیب . دیده روی آن ماساژ داد تا گردش خون را بهبود بخشیده و باعث تسکین درد شود .

علت اثرات معجزه آمیز زنجبیل اجزای تشکیل دهنده اصلی زنجبیل می باشد که شامل نشاسته ، . اسانس ها مانند زینجیبرن (zingiberen)  که به زنجبیل بوی خاص می دهد و زرین است .

به نظر می رسد بیشتر ارزش های درمانی زنجبیل به واسطه ترکیبات ادویه های آن یعنی جینجرول ها (Gingerols)  است . که طعم تند و سوزاننده آن ناشی از آن ها ست ، اگرچه هنوز طرز عمل آن مشخص نیست .

موارد استفاده از زنجبیل :

از زنجبیل در تهیه خوراکی هایی مانند :

حلوای زنجبیل ، ترشی لیته سیب ، مربای زنجبیل ، مربای هلیله ، شربت زنجبیل و دارچین ، نان نخدچی ، . نان شیرمال ، نان زنجبیلی ، مخلوط برنج ، خورش گل کلم با اسفناج ، حلوای بادام ، بستنی زنجبیلی ، بستنی زنجبیل با کیوی . ، دال ، سیب زمینی شکم پر ، کلم بروکلی و زنجبیل ، خوراک نخود فرنگی و مارچوبه ، . خوراک فیله گوساله ، خوراک لپه و به تند ، خوراک میگو ، خوراک میگو با گوجه فرنگی . ، قیمه گیاه خواران و . . . . می توان استفاده به عمل آورد .

زنجبیل گیاهی درمانگر برای بدن

خواص زنجبیل :

  • زنجبیل دارای اثر ملین ، اشتها آور ، مقوی معده و حافظه ، ضد انعقاد خون ، نیرو دهنده ، باز کننده کبد ، خلط آور ، مدر ، دافع بلغم ، ضد اسکوربوت و باد شکن می باشد .
  • مردم عرب از زنجبیل به عنوان تقویت کننده تقویت نیروی جنسی استفاده می کنند ، در کتب طبی نیز اشاره شده است . که مصرف زنجبیل مخلوط پسته و خولنجان اثر قطعی در ازدیاد . شهوت و تمایل جنسی دارد .
  • برای جلو گیری از نفخ به خصوص ناشی از خوردن میوه های کال و نارس توصیه شده است . که زنجبیل را به همراه کندر و نبات مصرف کنند .
  • در درمان ناراحتی های کلیه ، توصیه شده است که از جوشانده زنجبیل با شیره انگور استفاده کنند .
  • این ادویه غذای اصلی غدد فوق کلیه بوده و موجب ازدیاد ترشح کورتون می شود .
  • زنجبیل برای افرادی که به ناراحتی ها یی از قبیل : اسهال ، فلج ، ضعف اعصاب ، یرقان ، انگل معده ، شب کوری ، کلسترول ، چاقی ، مسمومیت غذایی ، . کبد ، گرفتگی عضلات ، عطش ، سوء هاضمه ، آرتروز ، انسداد کبد ، . عدم دفع خون عادت ماهیانه ، کولیت معده ، خارش پوستی ، نقرس ، ضعف اسپرم ، خونریزی های داخلی و زیادی آب بزاق دچار می باشند . می تولند اثر نافع داشته باشد . و هم چنین نقش مهمی در پیشگیری از ناراحتی های قلبی به خصوص سکته قلبی داشته باشد .
  • برای رفع عطش می تولنید قطعه ای از زنجبیل را در دهان نگه داشته و بمکید .
  • به منظور درمان و تسکین درد رماتیسم می توانید . مقداری پودر زنجبیل را در آب ولرم حل نموده و بر موضع درد مالیده و ماساپ دهید تا اثر شفا بخش آن را ببینید .
  • در درمان پا درد توصیه شده است که از ضماد زنجبیل به علاوه ترب استفاده کنند .
  • به منظور درد کمر توصیه شده است که ابتدا زنجبیل را بر موضع درد ضماد کرده . و سپس مقداری روغن اکالیپتوس بر محل درد مالیده و ماساژ دهید .

به منظور درد کمر توصیه شده است که ابتدا زنجبیل را بر موضع درد ضماد کرده . و سپس مقداری روغن اکالیپتوس بر محل درد مالیده و ماساژ دهید .

توجه :

الف )  زنجبیل بویی تند ، قوی ، معطر و مطبوع داشته و دارای طعمی گرم ، نافذ و سوزاننده است .

ب ) طریقه مصرف زنجبیل به صورت پودر در حدود 5/0 الی 1 گرم و به صورت دم کرده ، 10 در هزار و . . . . می باشد . و گاهی اوقات به آن دارچین ، نعناع  و وانیل نیز اضافه می کتتد . تا اثر سودمند تری در حفظ سلامتی بدن داشته باشد .

ج ) برای درمان بیماری های مذکور از قرص و زنجیل پرورده نیز استفاده می کنند .

برای تهیه زنجبیل پرورده ، بایستی زنجبیل پرورده را ورق ورق نموده و بعد در آب لیمو و آب نمک می ریزند . و برای قرص تهیه کردن نیز پودر یا گرد آن را با اندکی آب لیمو و نمک خمیر می نماییم . و به صورت قرص در می آوریم .

برای تهیه زنجبیل پرورده ، بایستی زنجبیل پرورده را ورق ورق نموده و بعد در آب لیمو و آب نمک می ریزند . و برای قرص تهیه کردن نیز پودر یا گرد آن را با اندکی آب لیمو و نمک خمیر می نماییم . و به صورت قرص در می آوریم .

مضرات زنجبیل :

1 ) زیاده روی در مصرف زنجبیل حرارت بدن را افزایش داده و موجب ناراحتی های حلق می گردد .

هم چنین لازم به ذکر است افرادی که به سرماخوردگی ، فشار خون و تب مبتلا می باشند بایستی در خوردن زنجبیل احتیاط نمایند .

2 ) مصرف زنجبیل در افراد دچار زخم معده و یا زخم دوازدهه و یا هم زمان با مصرف دارو های ضد انعقاد ( که می تواند برای رقیق شدن خون شوند ) اکیداً منع شده است .

همچنین در مورد استفاده از گیاهان دارووی ، به ویژه اگر به نوزاد خود شیر می دهید یا باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید .

امیدواریم مقاله ” زنجبیل گیاهی درمانگر برای بدن  ” برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از آن برای درمان تمامی امراض استفاده نمایید .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.