با خوردن سیب به دکتر احتیاجی نخواهید داشت

مطالب مفید

با خوردن سیب به دکتر احتیاجی نخواهید داشت .

 

سیب یا بهتر است بگوییم مادر میوه ها که درازای عمر آن به پیش از انسان می رسد. .این میوه از هزاران سال پیش مورد توجه انسان ها قرار گرفت. و تا به امروز از نظر مردم دنیا دور نمانده است . .تا آنجا که توجه تمام اقشار جوامع انسانی را به خود معطوف کرده است.. آن قدر که در جامعه پزشکی به این جمله معروف است که :

” با خوردن روزی یک سیب به دکتر احتیاجی نخواهی داشت.” شاید به خاطر همین است که به آن میوه بهشتی میگویند.

" با خوردن روزی یک سیب به دکتر احتیاجی نخواهی داشت." شاید به خاطر همین است که به آن میوه بهشتی میگویند.

به احتمال زیاد به خاطر خواص وصف نشدنی سیب است. که در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یک میوه مهم و اسطوره ای و مذهبی  مورد توجه است .و سمبل قداست و پاکی است .. در کشورهای مختلف مانند ایران ، یونان ، اسکاتلند و اروپا و …. اهمیت دارد. مقدس بودن آن در ایران در سفره هفت سین مشهود است.

حال که صحبت از ملکه میوه هاست میخواهیم کمی بیشتر با این میوه آشنا شویم.

سیب  با نام علمی  M. pumila و نام انگلیسی Apple  از خانواده گلسرخیان است و منشاء آن آسیای مرکزی است .که به صورت وحشی در نواحی شمالی ایران می روید و پس از کشت بسیار در اروپا توسط مهاجران به آمریکای شمالی برده شد.

چین از تولیدکنندگان سیب در رده اول ، بعد از آن آمریکا و سپس ترکیه بوده است.

در تنوع این میوه بیش از 7500 نوع سیب وجود دارد که در مناطق مختلف این کره خاکی به عمل می آید.

در ایران سیب گلاب اصفهان، شیراز ، شهریار ، ترلت حیدریه  و یا  سیب اردبیل ، تبریز ، سمیرم اصفهان ،. نایون ارنگه،  سیب خورسیجان قرمز رضائیه ، سیب سلطانی شبستر ،انگلیسی شیراز ، اوغاز شیروان سیب قندک کاشان ،سیب حاجی کرجزنوز مرند ،کولی محلات ، آلماسی، سیب بشقابی باخی، .سیب حیدرزاده (قره یاپراق)، خلخال، دریان، روئین، سلطانی، شفیع‌آبادی، .شمیرانی، گلشاهی و ….  وجود دارد.

در طبیعت، درخت سیب به سادگی از دانه رشد می‌کند. .همانند اغلب میوه‌های پایا، سیب به‌طور عادی به روش غیر جنسی و قلمه زدن تکثیر می‌شود.

سیب از طریق دانه به خوبی تولید مثل نمی کند ولی در عوض از طریق قلمه زدن ریشه های آنها میتوانیم. درختانی با سیب های کمی متفاوت تر و این که در سن بلوغ محصول و سیب در حد یک درخت کامل را بدهند داشته باشیم . استفاده از ساقه‌های زیرزمینی کوتاه به ۳۰۰ سال پیش از میلاد ، به ایران و منطقه آناتولی برمی‌گردد. . استفاده از ساقه‌های زیرزمینی کوتاه در سده پانزدهم در جهان رواج یافت و بعدها چرخه‌هایی از محبوبیت و کاهش آن داشت  بیشتر ساقه‌های زیرزمینی که امروزه برای کنترل اندازه سیب‌ها استفاده می‌شوند در آغاز سده ۱۹۰۰ در انگلستان گسترش یافتند.

بیشتر ارقام جدید سیب به صورت نهال، یا به صورت اتفاقی به وجود می‌آیند یا آگاهانه برای بدست آوردن .خصوصیات مشخصی با ارقام دیگر پیوند زده می‌شوند.

درختان سیب به ارتفاع خیلی بالای منطقه اکوادور خو گرفته‌اند، و به خاطر آب و هوای معتدل سالی دو بار میوه می‌دهند.

درختان سیب قادر به گرده افشانی نیستند و از طریق گرده افشانی مصنوعی میتوان تولید .مثل را افزایش داد و آن از طریق زنبور انجام میشود که شهد شکوفه های سیب را تناول می کند.

پرورش‌دهندگان سیب اغلب در هر فصل در طول گل دادن، از ‌طریق گرده افشان ها برای انتقال گرده استفاده می‌کنند.

بر اساس تنوع سیب ها در نقاط مختلف بهره برداری های مختلفی صورت می گیرد ، هم چنین. بر اساس مناطق جغرافیایی مزه های متفاوتی مطلوب آن اقلیم است .

به طور مثال : در کشور هند سیب شیرین با اندکی ترش خواستار هستند .و یا در آمریکای شمالی و اروپا شیرین و ملس  دوست دارند.

به طور مثال : در کشور هند سیب شیرین با اندکی ترش خواستار هستند و یا در آمریکای شمالی و اروپا شیرین و ملس  دوست دارند.

فواید سیب (با خوردن سیب به دکتر احتیاجی نخواهید داشت)

از زمانی که شما سیب را در دست میگیرید ، فواید آن به روی شما جاری می شود.. استشمام بوی سیب حس طراوت و تازگی و زنده بودن را به شما می دهد.

وقتی شما با دندانهای خود پوست و گوشت سیب را نوازش میکنید .موجب از بین رفتن جرم های دندان شده  و باعث از بین رفتن  باکتری و مواد فاسد و آنها را از لثه و دندان شما میزداید .و مانند این است که از یک مسواک طبیعی استفاده می کنید ، موجب خوش بویی دهان .شده و لثه و دندان های شما را محکم و سفت می کند ، برای پیشگیری و درمان پیوره نیز بسیار مفید است.

زمانی که سیب جویده شده به داخل معده شما فرود آمد موجب تقویت معده شما ، .جلوگیری از اشتهای کاذب ، ترمیم زخمهای معده و روان حرکت کردن گوارش میشود .

پس از هضم و وارد شدن به مسیر گوارش  موجب جلوگیری از یبوست  هم چنین برای رفع اسهال کودکان بسیار مفید است ، که طرز استفاده متفاوت است .

برای یبوست سیب تنوری شده و در اسهال سیب به صورت رنده شده و 6 ساعت باقی بماند سپس میل شود.

نوع ترش آن تهوع  و استفراغ را از بین برده و برای طبع گرم خوب است ، اما سیب شیرین برای کسانی که طبع سرد دارند مفید است.

پس از هضم شدن در بدن انرژی مادر میوه ها که در بدن شما آزاد می شود موجب تقویت کبد. و پاک سازی آن می شود ، و به دنبال آن موجب از بین رفت لک ها  و تیرگی پوست و  طراوت ، پاک سازی ، نشاط و تازگی پوست شما می شود ، حرارت و سودا را از بدن دفع می کند..

مجاری تنفسی شما را جلا داده  و سرفه و بیماری های تنفسی  را رفع می کند.

آسم را درمان کرده و  آب آن سرماخوردگی را از بین می برد.

برای تقویت قلب و عروق بسیار مفید است و  میوه مناسبی  برای بیماری قند است .و آن را کاهش میدهد. کلسترول و اسید اوریک را کنترل می کند . آب آن  ادرار آور و نارحتی کلیه ها را از بین می برد ، التهاب مثانه و کلیه را التیام می بخشد…

موجب قوی شدن استخوان ها شده و دستان نوازشگرش  در سیستم مغز و اعصاب موجب آرامش مغز  و اعصاب را آرام  می کند . موجب تقویت مغز شده و سطح هوشیاری را بالا می برد و موجب نور چشمان می شود. سیب را رنده کنید و در دستمال بپیچید و روی چشم بگذارید درد چشم را برطرف می کند.

با خوردن سیب به دکتر احتیاجی نخواهید داشت.

نقرس ، درد مفاصل و رماتیسم را از بین می برد. به خاطر داشتن.  ویتامین های  آ ، ب1، ب2، ب 3 ، ب5 ، ب6 ، ب 12، ویتامینC  و K ،E  ، کلسیوم ، آهن ، منیزیوم ، فسفر ، پتاسیم ، روی ، پروتئین ، قند طبیعی ، آب و فیبر یک مکمل بسیار قوی برای بدن انسان است.

در آخر مادر میوه ها سیب به خاطر قدرت بالای سم زدایی بدن ،شیره جانش را به بدن انسان وارد کرده .در نهایت انرژی زیاد و جان تازه ای به بدن داده و او را حیات دیگر می بخشد.

با اوصاف گفته شده درباره سیب این میوه بهشتی و اینکه این میوه چیزی جز نیکویی و سلامت  ندارد ، .این سؤال پیش می آید که آیا سیب مضراتی هم دارد یا نه.

پاسخ این است که : خوردن سیب به هیچ عنوان خطری ندارد به شرط اینکه دانه های آن را نخورید.چون در دانه های آن “سیانید”  وجود دارد که ورود مداوم آن به بدن باعث جمع شدن این سم و تلف شدن انسان میشود.

همچنین به خاطر اسیدی بودن این میوه بعد از خوردن آن دندانهای خود رو با مسواک شستوشو دهید تا از تخریب دندان جلوگیری شود.

سیب های قرمز و زرد طبعشان گرم و تر است. هرچه سیب به مرحله رسیدگی رسیده باشد طبع گرم و تر بودنش بیشتر می شود. .اما هر چه سیب نارس‌تر باشد یا سیب سبز باشد (سیب ترش) طبعش سرد و خشک‌تر می‌شود و سرد مزاجان باید از خوردن آن امتناع کنند.

برای مصلح بودن طبع سیب دارچین و گلنگبین مصلح سیب هستند.
گلقند، دارچین و عسل؛ مصلح و بهبود دهنده خواص و مزاج سیب ترش هستند.

بهترین زمان مصرف سیب صبح هنگام ناشتا است و هم چنین برای داشتن خواب راحت تر قبل از خواب میل شود. برای اینکه لاغر شوید سیب را با پوست به هنگام صبح بخورید.

بهترین زمان مصرف سیب صبح هنگام ناشتا است و هم چنین برای داشتن خواب راحت تر قبل از خواب میل شود. برای اینکه لاغر شوید سیب را با پوست به هنگام صبح بخورید.

از سیب بهره برداری های زیادی می شود  :

از جمله درست کردن سرکه سیب که برای سلامتی بسیار مفید بوده و در رژیم های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنینی برای شست و شوی پوست از مقداری سرکه سیب استفاده می شود تا پوست شفاف شود.

از سیب برای درست کردن کیک سیب و پای سیب که شیرینی های بسیار خوشمزه ای هستند. استفاده می شود. . همچنین در کشور انگلستان تافی سیب  درست میکنند که سیب را در وسط تافی قرار داده و دور تا دور آن را با تافی می پوشانند.. هم چنین در آمریکا سیب را در آب و شکر غلیظ قرار داده و کارامل سیب درست می کنند.

مزارعی که باغ سیب دارند ممکن است به روی عموم باز شوند، در این حالت مشتری‌ها خودشان سیب‌هایی را که می خواهند بخرند،  می‌ چینند.

از سیب در آشپزی نیز استفاده میشود . خورش سیب و کاری ، مرغ در سیب و کاری ، تاس کباب ، پوره سیب ، کره و مربای سیب و روغن دانه سیب از محصولاتی است که طی فرآیند از سیب به دست می آید.

خواص میوه برای کودکان

کرفس گیاهی افسانه ای (فواید و مضرات)
مصرف لبو (چغندر ) مفید است؟
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.